Bitmain wchodzi na rynek miningu Ethereum

Tak, tak i to jest prawdziwa nowość dla branży, ponieważ Bitmain, do którego należy spółka BTC.com , jako chyba najbardziej znany producent koparek ASIC do Bitcoina (zysk netto w ostatnim okresie rozliczeniowym: 30 mln dolarów), do tej pory zajmował się nie tylko produkcją w/w sprzętu ale również kopaniem Bitcoina na własnych poolach miningowych.

Minerzy, czyli górnicy, którzy chcieli do kopania własnych BTC skorzystać z pooli Bitmaina otrzymywali korzystniejsze warunki, dzięki czemu wpływało to na obniżenie kosztów takiej działalności (a tu musimy wiedzieć, że kopanie Bitcoina jest z dnia na dzień coraz droższe, i praktycznie pozwolić sobie na to mogą wyłącznie duzi gracze, z dużym kapitałem i płynnością finansową).

Bitmain oferował usługi cloud miningu, dzięki czemu górnicy BTC mogli tak jakby wypożyczać moc wydobywczą swoich farm.

Teraz, poza BTC Bitmain zapowiada wejscie na rynek kopania Ethereum – a jak wiadomo kopanie Eth jest teraz najbardziej opłacalne jeśli chodzi o wydobycie znaczących kryptowalut o uznanej już na rynku renomie.

Warto wiedzieć: niedawno kopiących ETH na koaprkach GPU zelektryzował fakt, że Bitmain wypuścił na rynek koparki ASIC, które nadają się również do kopania ETH.

Wielu graczy obawiało się, że to zagrozi pozycji GPU lub nawet sprawie, że owe nowe koparki będą bardziej opłacalne niż GPU, ale tak się nie stało, na co też zwrócił uwagę twórca ETH, Vitalik Buterin.

Ale wracając do zapowiedzi, ze Bitmain zamierza otworzyć się kopanie Ethereum: wiadomość ta została podane w CNN, a sama należąca do producenta spółka btc.com zaanonsowała fakt, że jej nowy pool miningowy będzie wspierał kopanie Ethereum oraz jego forka, czyli Ethereum Classic.

Mało tego, kopiący na poolu górnicy będą mieli opcję zamiany kopanej kryptowaluty z jednej na drugą, np w celi podniesienia rentowności wydobycia, w momencie gdy jedną z kryptowalut będzie się kopać trudniej, a drugą słabiej.

Możliwość zmiany kopanej kryptowaluty i umożliwienia korzystania z poola i do kopania ETH i ETC, może się okazać dla wielu górników prawdziwym hitem. Grónicy będą tu nagradzani za pomocą systemu księgowego tzw. Full Pay Per Share (FPPS), w którym oblicza się opłatę transakcyjną standard w ściśle określonym czasie.

Bitmain się rozwija – to pewne!

Nie ma wątpliwości, że ruch Bitmain pokazuje, jak mocno ta firma prze do przodu. Nie tylko produkcja własnego sprzętu ASIC, plus jego sprzedaż, na co czasem trzeba czekać dosłownie w kolejkach, ale także własny pool btc i wkróce własny pool eth.

Btc.com podkreślił reż, że mają nadzieję na uzyskanie 12% łącznego hashrate ETH w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy Bitmain, jako gigant nie ma obaw co do zapowiadanego od ponad roku przejścia kopania ethereum z metody proof of work, na proof of stake, ale tu dyrektor btc.com Zhuang Zhong stwierdził, że mimo to, nadal będzie opacja prowadzenia mining poola w proof of stake, i nie powstrzyma to firmy od kopania Ethereum, jakkolwiek oczywiście, znacznie zwiększy się wtedy skomplikowanie takiego projektu, bo będzie wymagało wpłacania przez górników określonej ilośc eth do poola kopiącego w Proof of Stake.