Kryptowaluty – przyszłość czy mrzonka?

Co czeka rynek kryptowalut za miesiąc, dwa, pół roku czy za 10 lat? Czy to faktycznie przyszłość ludzkości jeśli chodzi o szybkie płatności i rozliczenia między sobą, czy może mrzonka fantastów, którym wydaje się, że trafili na żyłę złota?

Cóż, jeśli liczysz na jednoznaczną odpowiedź to niestety musimy Cię rozczarować, bo taka odpowiedź nie istnieje. 10 lat temu nikt nie dawał większych szans ani Bitcoinowi, ani innych kryptowalutom, które pojawiły się po nim, a dziś cena BTC to kilka tysięcy dolarów za sztukę a popularność sięga już najdalszych zakątków świata.

Szansę na świetlaną przyszłość daje sama technologia, na której oparte sa kryptowaluty, czyli tzw. blockchain – uniwersalna, niesamowita księga rozrachunkowa, jakiej dotąd świat nie widział. I jest więcej niż możliwe, że wkrótce wszyscy będą się nią posługiwać.
Ale… nie ma żadnej pewności że tak będzie.

Wciąż, mimo ogromnego zainteresowania informatyków, programistów i instytucji płatniczych samą technologią blockchain, większość osób wokół nas nie ma bladego pojęcia o tym, co to w ogóle są kryptowaluty. Żyją w „normalnym”, innym świecie , w którym kryptowaluty nie istnieją, nie ma ich nawet w ogólnym temacie zainteresowań. I to jest z jednej strony ogromne pole do popisu dla blockchainowych edukatorów, a z drugiej jest to świat, w którym „nasza” wizja kryptowalut, finansów i świata wydaje się być szalona i niepotrzebna.

Nie wiemy, czy kryptowaluty to przyszłość, czy mrzonka ale na pewno wkrótce się o tym przekonamy. To zweryfikuje wyłącznie przyszłość, której wszyscy jesteśmy ciekawi.