Wady kopania na własnej koparce. Proof of Work

Artykuł o samych zaletach kopania różnych kryptowalut na swojej własnej, trzymane w domu koparce, za pomoca tzw. metody Prrof of Work, znajdziesz już w innej czesci tej strony, pisaliśmy o nich osobno, żebyś mógł dokładnie poznać wszystkie zalety. Tymczasem dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Ci niezwykle ważne wady tej metody, oraz rzeczy, z których powinieneś sobie zdawać sprawę od razu na początku, i o których większość sprzedawców koparek zwykle nie mówi swoim klientom, bo 3 razy mocniej przemyśleliby swoją decyzję.

Wady Proof of Work we własnym domu

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że kupno koparki do kryptowalut to całkiem konkretny koszt jak na domowy budżet laika/
Trzeba się tu liczyć z ceną od ok ośmiu, do nawet kilkunastu tysięcy złotych, bo sprzęt nie jest tani, a ceny mogą się jeszcze mocniej wahać w sytuacji gdy ceny samych kryptowalut mocno rosną, a coraz więcej osób chce wtedy dołączyć się do trendu i kupić koparkę.
Warto też pamiętać o tym, że każdego miesiąca będziesz zobligowany do płacenia całkiem sporych jak na Twoje dotychczasowe – rachunków za prąd.

Domowe koparki do kryptowalut potrafią podnieść rachunek za prąd już o kilkaset złotych przy tylko 1 posiadanej koparce, a jesli masz ich więcej, to rachunki za prąd będą większe. I niekoniecznie uda Ci się wykopać tyle krypto, że pokryć je za kwotę uzyskaną z ich sprzedaży.

Pamiętaj: zanim zwróci Ci się koszt kupionej do domu koparki, to jeszcze będzie trzeba do tego doliczyć koszt prądu, za który zapłącisz co miesiąc, zeby wiedzieć w którym momencie zaczniesz już kopać na czysto, bez dokładania do interesu.

Mniej więcej kopanie z dokładaniem do tej przygody może potrwać nawet kilkanaście miesięcy!

W tym czasie jeszcze poza tym będziesz musiał pomyśleć o kupnie nowej koparki, bo sprzęt się zużywa, ma jakąś konkretną datę ważności i gwaranacji i moze być tak, że jeden sprzęt trzeba będzie wymieniac na drugi, a to znów pociąga za sobą koszty.

Serwis i naprawa sprzetu to kolejna wada, jeśli można to tak ująć, która będzie należała do Twoich zadań.

Niestety osoby, które zaczynają kopać w domu i zostają potocznie mówiąc kryptowalutowymi górnikami, muszą bezwzglednie pamiętać o tym, że jeśli sprzęt czyli koparka, karty graficzne, czy perfyferia wymagane do złożenia koparki ulegną uszkodzeniu np w skutek awarii, przepięć, zalania sprzętu przez dziecko kaszką manną… itd, to wtedy będzie trzeba go na swój koszt naprawić.

Tanio wyjdzie jeśli sami znamy się na tej górze kabelków, oprogramowaniu itd, ale jeśli tak nie jest, to za serwis będzie trzeba zapłacić extra do tego celu wzywanemu fachowcowi, a tak się składa, że takich wcale nie ma w Polsce wielu i trzeba się nieźl enatrudzić, żeby i znaleźć właściwą osobą i wbić się w jej kalendarz i jeszcze oczywiście odpowiednio za to zapłacić.

Generowanie wysokiego ciepła w mieszkaniu

Tak, Koparki generują bardzo wysokie temperatury, o których trzeba wiedzieć, że krążą już niemal legendy. Do prawidłowej pracy koparki wymagane jest odpowiednie jej chłodzenie w całym pomieszczeniu w którym koparkę wstawiamy, oraz naturalnie wentylacja.
To również są rzeczy, które koparce musi na własny koszt zapewnić domowy górnik.
Jak wiec widzisz, ze zwykłego „kupię sobie koparkę” nazbierało się już trochę dodatkowych rzeczy, które pociągną za sobą niezbędne, dodatkowe koszta.

Mocny hałas i denerwujący szum

Tak jak wyżej: pracująca 24 godziny na dobę koparka jest niestety maszyną, więc szumi, buczy i hałasuje, więc albo trzeba się będzie do tego przyzwyczaić, co nie musi być proste, albo trzymać ją w innym miejscu niż to w którym np śpimy.

Zanim więc podejmiesz decyzję o kupieniu sobie własnej, wymarzonej koparki, zastanów się nad tym 5 razy, rozważ uwaznie plusy i minusy posiadania teog sprzętu w domu, i dopiero po analizie swoich możliwości finansowych, zdecyduje czy na pewno w to wchodzisz.